Miasta średniowiecza?

Czyli dyskusje o czasach minionych.
Awatar użytkownika
serj
Posty: 108
Rejestracja: śr sie 26, 2020 4:29 pm

Re: Miasta średniowiecza?

Post autor: serj » śr paź 14, 2020 7:23 am

Czyli rozumiem w takim mieście była jakaś Rada Miasta i ona kierowała miastem i wyznaczała, w razie oblążenia, zakres obowiązków danemu Cechowi?
I o jakich cechach mówimy? Kupieckich?
Jakie jeszcze były cechy?

Pozdroofki

Awatar użytkownika
Thales
Posty: 128
Rejestracja: wt sie 25, 2020 9:15 am

Re: Miasta średniowiecza?

Post autor: Thales » śr paź 14, 2020 12:01 pm

Z tą Radą Miasta bywało różnie. Zazwyczaj książę- założyciel miasta mianował dziedzicznego wójta, nadając mu znaczne uprawnienia w zarządzaniu mieszczanami. W naszym kraju wiele miejskich rad powstało dopiero w XIV wieku, kiedy to zdobywało swoją popularność prawo magdeburskie, dające sporo uprawnień mieszczanom.

Natomiast cechy, o jakich mówimy, to cechy rzemieślnicze i kupieckie.

Awatar użytkownika
Vavin
Posty: 137
Rejestracja: wt sie 25, 2020 9:14 am

Re: Miasta średniowiecza?

Post autor: Vavin » śr paź 14, 2020 3:08 pm

Rada miejska de facto istniala juz wczesniej, ale nie bylo to w zadnym wypadku demokratycznie wybrane cialo, lecz raczej kilku miejscowych patrycjuszy np. wlasnie wojt, szefowie cechow, bogaci kupcy itp. Chodzi o to, ze miasta byly bardzo hierarchicznie zbudowane, wszyscy w cechu musieli sluchac mistrza, bo byli zalezni od jego dyrektyw w wykonywaniu rzemiosla itp. Cech dawal im rowniez czesto ochrone socjalna.

Jesli chodzi o same cechy to byly to glownie cechy rzemieslnikow. Czyli szewcow, krawcow, rzeznikow, bednarzy itp. W roznych miastach mialy rozna sile. Sila kupiectwa nie byla w sredniowieczu az tak duza, ze wzgledu na to, ze bardzo czesto rzemieslnicy sprzedawali swoje wyroby prosto z warsztatu okolicznej ludnosci (instytucje targow). Kupiectwo zaczyna zdobywac wieksza role duzo pozniej, przy handlu zbozem z holenderskimi miastami, potem zdaje sie przerwa duza, i odzyskuje sile dopiero w czesie zaborow.

Jesli chodzi o Polskie miasta to trzeba pamietac, ze bardzo czesto skladaly sie w duzej wiekszosci z Niemcow. Po buncie wojta Alberta szlachta z duza rezerwa odnosila sie do mieszczan i tak wlasciwie juz zostalo. Prawda jest po prostu taka, ze wlasciwie wszystkie polskie miasta nie byly od poczatku polskie tylko zostaly zbudowane przez niemieckich emigrantow, ktorzy bardzo dlugo zachowali swoja kulture, jezyk i obyczaje.

Awatar użytkownika
Niezawodny
Posty: 120
Rejestracja: śr sie 26, 2020 4:16 pm

Re: Miasta średniowiecza?

Post autor: Niezawodny » śr paź 14, 2020 7:29 pm

Jest niezła książka Boguckiej i Samsonowicza: Dzieje miast i mieszczaństwa w Polsce przedrozbiorowej z akcentem a właściwie tłem europejskim. polecam.
The man who is swimming against the stream knows the strength of it.

ODPOWIEDZ